ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

4میزان تأسیسات،تجهیزات و امکانات رفاهی موجود در بافت قدیم:

همانطور که در فصل سوم گفته گردید در قسمت مرکزی بافت قدیم تنوع شغلی بسیار زیادی هست که باعث رونق شغلی در این قسمت از شهر شده می باشد که بیشترین فعالیت در این قسمت مربوط به صنف پوشاک می باشد که8/12 در صد از کل حجره های بازار را در بر می گیرد. اما اصناف جدید و مشاغل جدید باعث شده می باشد که مشاغل صنفی موجود در بازار مانند (عصاری،حلاجی، نمدمالی،آهنگری،پالان دوزی)کم کم از بین رفته و در دست فراموشی سپرده شده. و اما در زمینه تجهیزات،بافت مورد مطالعه دارای تلفن،برق، آب،گازرسانی مناسب می باشد و جاده دسترسی نیز در بافت نامناسب می باشد یعنی محله ها آسفالت نمی باشد، و از نظر دسترسی­ها مشکل می باشد و بار ترافیکی نامناسب بوده البته با در نظر داشتن این که معابر متناسب با شرایط اقلیمی، کم عرض و پرپیچ و خم می باشد. دفع فاضلاب در این منطقه نامناسب می باشد،تلفن همراه نیز در این منطقه ارتباط می دهد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

که این جدول نشان دهنده ضعیف بودن بافت به لحاظ برخورداری از تأسیسات می باشد، با در نظر داشتن این که در مبحث اندازه مشاغل در بافت قدیم در فصل پیش گفته گردید 2/10درصد از حجره های بازار به دلایلی متروکه شده اند و با در نظر داشتن این که شهر سمنان از لحاظ گردشگری دارای پتانسیل های­ بسیار زیادی مانند ابنیه و عناصر قدیمی-تاریخی به دلیل کمبود امکانات رفاهی با محدودیت زیادی مواجه شده که می توانیم با یک برنامه ریزی مناسب از مغازه­های متروکه بهره گیری کرده و به تهیه زیربنا و امکنات رفاهی پرداخته و برنامه ریزی آتی را به این سمت سوق دهیم.خاطر نشان می گردد که در حال حاصر قهوه خانه ای در بازار حضرت می باشد که به صورت نیمه متروک می باشد و کارایی گذشته خود را نداشته، و کافی شاپ ­ها و مکان های پذیرایی موجود در بافت نیز از لحاظ امکانات در حد مناسب نبوده و فقط برای برطرف کردن نیازهای افراد بومی در حد ناچیزی می باشد.

13-4تعداد بازدیدکنندگان از موزه حمام پهنه(حمام حضرت): با در نظر داشتن این که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه تعداد بازدیدکنندگان از بناهای قدیمی شهرسمنان اطلاعات دقیقی ارائه نداد،ما در این مبحث از تعداد بازدیدکنندگان از موزه حمام پهنه(حمام حضرت) را به عنوان شاخصی برای برآورد تعداد گردشگران داخلی و خارجی در سال های اخیر بهره گیری کردیم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در                     زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه